Archív  
 
Rudé právo – Passauer Neue Presse – Sparta - ČMFS?
 

      Dvě německé společnosti ovládají denní tisk v prostoru Čech a Moravy: Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft,  Düsseldorf, a Passauer Neue Presse, v bavorské Passau.  V létě 2001 přidaly ke svému monopolu druhý hřích - kartel. Rozdělily si prostor Čechy a Morava  mezi sebou: Düsseldorfští zůstanou s deníky MF Dnes a Lidové noviny v Praze, Pasovští   budou okupovat český venkov. Hlasy těch, kdož cítili nebezpečí,     byly ignorovány. Svoboda tisku byla zaprodána 120ti byrokraty v Brně.  V zoufalství jsem jejich instituci nazval Úřadem pro ochranu monopolu.

      Jednoho dne v březnu t.r. bez jakéhokoliv hluku se v MF Dnes a v Lidových novinách zčistajasna objevily  dva nepodepsané články, tj. redakční (dne 6. března) o slavnostním otevření společné budovy pro oba deníky pod jménem MAFRA. Oboje noviny sice neprozradily jména svých hostů, ale nemohly dost dobře zatajit přítomnost prezidenta republiky nebo primátora hlavního  města a  zejména ne kardinála Vlka.

      Účast prezidenta ČR neměla nikoho překvapit,  vždyť jde o starého přítele passovského novinového impéria, kterému passovská univerzita, když byl ještě předsedou vlády, udělila v r. 1996 čestný doktorát a při této příležitosti pro něj uspořádala slavnostní večeři.

      Zda byl na této slavnosti někdo ze socialistů, nevím, ale pochybuji. Také se neví, zda gen. ředitel passovského impéria Dr. Karl Hans Arnold vítal mezi hosty ředitele Úřadu pro ochranu monopolu Josefa Bednáře.

      Také se neví, zda jiný přítel passovských,  Ing. Vlastimil Košťál, byl přítomen, troufám si však říci, že byl pozván. Jako ředitel Vydavatelství Rudého práva, Košťál byl hlavní osobou v jeho zprivatizování po listopadu 1989. Přetvořil Vydavatelství Rudého práva na Vydavatelství Delta. Ve hře byla obrovská aktiva, ne milióny, ale miliardy Kč; vedle Rudého práva také několik tiskáren a sedm regionálních deníků.       

      Zatím co Rudé právo skončilo v rukách zaměstnance Zdeňka Porybného, Košťál vyjednával o prodeji regionálních deníků (a tiskáren) s německými tiskovými magnáty Passauer Neue Presse (PNP). Ředitel PNP F. X. Hirtreiter  vylíčil později průběh tohoto jednání: „Vlastimil Košťál, jeden z našich dnešních ředitelů, byl právě tehdy naším protivníkem při jednání s Deltou, a byl proti tomu, aby se regionální periodika rozprodala jednotlivě. Tehdy jsme se nedohodli, nakonec však skončil u nás.“ (MF Dnes, 7. 7. 1993). Později PNP koupily Spartu a dosadily Vlastimila Košťála na místo jejího šéfa. V  interview, které Koštál poskytl  Lidovým novinám, prozradil  svůj úmysl převést svoji kariéru na národní pole, předsednictví  Česko-moravského fotbalového svazu; pokládal své zvolení téměř za jisté. Přepočítal se – dvakrát za sebou neobdržel potřebný počet hlasů.

      Vypadá to že bývalému řediteli komunistických novin, který prodal  státní miliardová aktiva spolu se svojí osobou,  se jeho sen dirigovat českou kopanou asi nesplní.

 
01. 07. 2005