Archív  
 
Fingus
 

Obdržel jsem dopis, jehož autor označuje mé články o životě a díle prof. Jana Křena za „pouhý útok na člověka“, s nímž jsem se údajně dostal do „osobního sporu“. Na závěr mě smířlivě vyzývá, abych zanechal této činnosti: „Chtěl bych Vám popřát, aby byla stará nepřátelství zapomenuta a Vy jste se mohl věnovat něčemu užitečnějšímu než veřejným útokům.“ Dopis je podepsán následovně: „Matouš Bořkovec, student IMS FSV UK“, poslán byl z e-mailové adresy fingus@volny.cz.

Zadal jsem do vyhledavače na internetových stránkách FSV UK (www.fsv.cuni.cz) slovo „Bořkovec“, abych zjistil něco bližšího o pisateli. Toto je výsledek: „Celkem zaindexováno 1009863 dokumentů. Skloňuji bořkovec: bořkovec, bořkovců, bořkovecové, bořkovcům, bořkovcem, bořkovci, bořkovcích, bořkovče, bořkovce. Jyxo nalezlo 0 dokumentů za 0.04 sekundy. Nic nebylo nalezeno.“ Netvrdím, že pan Matouš Bořkovec na FSV UK, kde působí prof. Jan Křen,  nestuduje, ale ať se skloňuje jeho jméno nejrůznějším způsobem, žádná stopa po jeho existenci se neukáže. Totéž nastane, pokud někdo bude hledat Bořkovcovy stopy v bibliografických databázích Národní knihovny (1. Online katalog Národní knihovny ČR, 2. Články v českých novinách, časopisech a sbornících, 3. Česká národní bibliografie).

Je ovšem třeba vysvětlit, proč se vůbec dopisem zabývám. Již na konci roku 2004 jsem obdržel obdobně laděný (ovšem bez primitivních logických obratů) dopis, podepsaný studentem „Davidem Tichým“. Svou rozsáhlou reakci na poněkud jednostrannou polemiku o mém článku „Historizace německé otázky“ publikoval 28. prosince 2004 v Britských listech (http://www.blisty.cz/2004/12/29/art21231.html). S panem „Tichým“ jsem si poté vyměnil několik e-mailů. Napsal, že je údajně brněnským studentem. Krátce poté jsem zjistil, že žádný student tohoto jména na brněnské univerzitě patrně vůbec nestuduje. O panu Matoušovi Bořkovci jsem se také na stránkách jeho Alma mater nic nedozvěděl – pokud stále chce, jak ve svém dopise napsal, abych jeho text publikoval na své internetové stránce, žádám jej, aby se laskavě ještě jednou ozval a napsal něco bližšího o sobě. Část jeho e-mailové adresy – slovo fingus – totiž mnoho důvěry nevzbuzuje. Pro nechápavé mám radu, stačí si oprášit zasuté znalosti latiny nebo sáhnout po slovníku.

 

B. Čelovský

 
17. 01. 2006