Archív  
 
Georges Bonaparte
 

Iniciativa premiéra Paroubka odškodnit sudetoněmecké antifašisty  je neočekávaná a zároveň hloupá. Jiří Paroubek se však nalézal v pasti: musel zaplatit dluh¸ který se nahromadil  u  spolkového kancléře soudruha Gerharda Schrődera za jeho odvážný postoj ve  věci odsunu   Němců.

Nyní však Schrőder sám potřeboval pomoc. Po sérii porážek v zemských volbách  jeho volební kampaň  musela nabídnout něco odsunutým Němcům, zvláště když jeho oponent  Edmund  Stoiber je favoritem  uprchlické lobby.  A tak se obrátil na Jiřího Paroubka. Oba  dobře věděli, jak citlivá je uprchlická otázka. Schrőder jistě požadoval více, ale Paroubek  daroval jen to, co mohl.
 

Ale i to minimum    v sobě dynamit - Paroubek položil otázku odsunu znovu na stůl; a k tomu ještě  v  německých volbách. Tento nový „program“ českého Napoleona byl definován, jak  se říká, mezi  dvěma šálky kávy. Nepodává definici fašismu, místo a dobu protifašistické  činnosti, která má být odměněna; také neprozrazuje, jaká suma bude odstavena ze státního rozpočtu. Je to jeden z Paroubkových reformních  programů, které se mají uskutečnit  až po volbách. Budeme sledovat se zvláštním zájmem volební výsledky v českých volbách příštího roku, zejména v pohraničí a v Ústí n/L.

 
02. 09. 2005