Archív  
 
Dávají demokracii špatné jméno
 

      Teď si myslím, že celá politická reprezentace v čele s Klausem zklamala. Že vůbec nevyužila potenciálu toho nadšení a všechna důležitá rozhodnutí odkládala a neudělala. Klaus neznal špinavé peníze, takže se do arény pustili dobrodruzi. A staré kádry, které měly konexe a předem se nejspíš připravovaly na to, že převrat jednou přijde. Nenápadně protlačily zákony, díky nimž se staré struktury nesmírně obohatily na účet společnosti a jednoduše ji rozkradly. /…/

S plnou odpovědností prohlašuji, že politický sbor, který si odhlasuje doživotní imunitu, se chová jako zločinecký gang. A jak říká pan profesor Cepl, bývalý ústavní soudce, který studoval na amerických univerzitách a dodnes tam přednáší, nejdůležitější v celém právním systému je klima ve společnosti, co mají lidi v hlavách, co považují za špatné a dobré.

A kdo je k tomu vychovává? Kde to mají do sebe nasát, když v čele státu stojí lid, kteří myslí jen na sebe? Pan Langer, stínový ministr vnitra, pracuje jako koncipient za 80 tisíc. Bičem bych ho z parlamentu hnal. Kde na to bere čas? Proč se tedy nechal volit?

 

Z rozhovoru Martiny Kotrbové s Ladislavem Smoljakem ( MF Dnes, 13. 7. 2005)

 
14. 08. 2005