Archív  
 
Dva dopisy, které Lidové noviny neuveřejnily
 

Lidové noviny

Dopisy čtenářů

14. 3. 05

      Marně jsem čekal na bouři protestů proti sloučení deníků  MFDnes  a Lidových novin („Budova Anděl Media Centrum  slavnostně otevřena“, LN, 6.3.2005). Tohoto pohřbu se zúčastnila česká politická elita, včetně prezidenta Václava Klause (dr. h.c. univerzity v Pasově, 1996).

 

      Toto byl poslední hřeb do rakve svobody tisku. Vláda  předstírá, že několik milionů nasypaných ministrem kultury českým intelektuálům zachrání  naše národní patrimonium. A byrokrati  Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kteří zaspali  před čtyřmi lety (když si německé novinářské koncerny rozdělily český trh mezi sebou), prozrazují svým tichem, že věří v podivnou ekonomickou doktrínu: jeden nadělá méně škody než dva.

 

      A tak jsme odkázáni na jediné české noviny v republice, Jihlavské listy.  Je malá  naděje, že tento svědek minulosti českého tisku dlouho vydrží. Vždyť šéf Mafry slíbil v přítomnosti českých hostů „rozrůstající“ se moc své říše.

 

Bořivoj Čelovský

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

Lidové noviny

Dopisy čtenářů

15. 4. 2005

 

      Lidové noviny přinesly interview s Vlastimilem Košťálem  ("Mé zvolení? Vidím to na osmdesát procent" LN, 15. 4. 2005). Ač interview o jeho kandidatuře na šéfa českého fotbalu zabírá celou stránku, o jeho minulosti v Rudém právu a později v německém tiskovém koncernu Passauer Neue Presse nelze nalézt ani jedno slovo. Jako ředitel Vydavatelství Rudého práva Košťál byl hlavní osobou  v jeho zprivatizování po listopadu 1989.  Přetvořil Vydavatelství Rudého práva na Vydavatelství Delta. Ve hře byla obrovská aktiva, vedle Rudého práva také několik tiskáren a sedm regionálních deníků.

      Zatím co Rudé právo skončilo v rukách zaměstnance Zdeňka  Porybného, Košťál vyjednával o prodeji regionálních deníků (a tiskáren) s německými tiskovými magnáty  Passauer Neue Presse (PNP). Ředitel PNP F.X. Hirtreiter vylíčil později průběh tohoto jednání: "Vlastimil  Košťál, jeden z našich dnešních ředitelů, byl právě tehdy naším protivníkem při jednání s Deltou, a byl proti tomu, aby se regionální periodika rozprodala jednotlivě. Tehdy jsme se nedohodli, nakonec však skončil u nás."  (MF Dnes, 7. 7. 1993). Později PNP koupily Spartu a dosadily Vlastimila Košťála na místo jejího šéfa.

      A nyní pan Košťál kandiduje na pozici šéfa českého fotbalu.

 

Bořivoj Čelovský

 
16. 08. 2005