Archív  
 
Není emigrace jako imigrace
 

Ve svém obrazu lidské rasy vidím  jen dva druhy lidí, lidi dobré a lidi zlé. Tato primitivní vize nachází obě sorty jak v černé Africe, tak v bílé Austrálii, mezi katolíky a mohamedány, mezi trockisty a  anarchisty, komunisty a povaleči v nočních podnicích, heterosexuály a buzeranty, vegetariány a lidožrouty.   

                                       o-o-o-o-o-o-o

Souhra několika příznivých větrů přivála do našeho dvora dokument o šesti stránkách se jménem doc. Dr. Jan Křen, DrSc. Jeho postavení v pražské společnosti je nesnadné popsat, neboť se rozpínalo  takřka po celém  spektru politických možností.

 

Není mnoho emigrantů, kteří by se odvážili psát dopisy ministru vnitra Obzinovi, a generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ  a prezidentu ČSSR Dr. Gustávu Husákovi, které začínaly slovy „Vážený soudruhu“ a žádaly o osobní audienci. Nutno si připomenout, že to bylo ne vrcholu normalizace a pisatel se brzo stal členem Charty 77. Každý politický uprchlík z roku 1948, by za podobnou intimitu byl lynčován.

 

Ještě podivnější je   důvod pro Křenovu  suplikaci. Snažil se přesvědčit, že  to  nebyl on, kdo napsal rukopis o 500 stránkách,  hanící rodnou stranu a   Vítězný  únor. *

 

*  Šlo pravděpodobně o dílo čelného historika komunistického  režimu. 

 
03. 09. 2005