Archív  
 
Čeští politici v Mnichově (MF Dnes, 25. 11. 05)
 

Nevím, zda se mám smát nebo plakat nad pokusem premiéra Paroubka začít vyjednávat s odsunutými sudetskými Němci, a tak splatit dluh (nyní) místokancléři Schroederovi. K tomu se mu podařilo získat čtyři druhořadé politiky, kteří jsou stejně na odchodu do politické nirvány.  

 

Ironie této zprávy je na mé straně. K 67. výročí  Mnichovské konference  jsem vydal knihu "Germanisierung und Genozid. Hitlers Endlősung der tschechischen Frage. Deutsche Dokumente 1933-1945", která uveřejňuje německé dokumenty k tomuto tématu. Se svými přáteli jsem se rozhodl udělat "křest" této knihy na místě, kde dohoda byla podepsána. Německý nakladatel pozval písemně 15 německých novin a časopisů včetně sudetoněmeckého landsmanšaftu. Avšak moje konstelace nebyla příznivá. Naše rezervace místnosti v mnichovském Českém domě, kde jsme tiskovou konferenci chtěli konat, byla den předtím zrušena. A to byl jen začátek. Na tiskovou konferenci se bez omluvy nedostavil ani jeden z pozvaných novinářů a nikdo ze sudetoněmeckého landsmanšaftu.  Při té smůle prof. Dr. Dr. h.c. Joseph Becker z agsbusgské univerzity den předtím onemocněl. Není pochyb o tom, že šlo o sudetoněmecký bojkot.

 

Proč ten bojkot? Kniha Germanisierung und Genozid... obsahuje něco na 700 dokumentů, všechny německé a sudetoněmecké provenience a takřka ani jeden z nich se nedá nazvat "tajným" dokumentem; všechny jsou k nalezení buďto v německých nebo jiných archivech. Jsem si jist, že žádná německá vědecká kniha je neobsahuje, a tak Němci se nikdy nedoví, co jejich otcové a dědové měli v úmyslu s českým národem.

 

Končím jednou anekdotou: Senátor Outrata je ve Vašem článku citován: "Nadchla mě hlavně tamní knihovna, v níž jsou snad všechny knihy týkající se Čech a Moravy, od války do současnosti. Chtěli se předvést a povedlo se jim to." Vsadím se o cokoliv, že senátor mou knihu o zamýšleném holokaustu na českém národě v knihovně nenašel.

 

B. Čelovský

 

 
25. 11. 2005